לארח עם פלטת גבינות

 גבינות אפשר לאכול כל השנה ולא רק בשבועות :-) והכי כיף לארח עם פלטת גבינות , כי זה קל ולא מצריך בישולים וכאלה...

קבלו 10 טיפים לאירוח כזה:

1. יפה להגיש גבינות על משטח עץ, משטח זכוכית ,שיש או קרמיקה. העיקר שיהיו מותאמים להגשת מזון .

2. ניתן להניח את הגבינות בחריצים (גושים) על המשטח, עם סכין גבינה כך שכל אורח יוכל לחתוך לעצמו .

אפשר לסמן חריצים לחיתוך אם ממש רוצים להיות מסודרים. היתרון בהנחת הגבינות כפי שהן, ללא חיתוך מוקדם הוא בכך שהן יתייבשו פחות מהר מגבינות חתוכות. אפשרות שניה היא לחתוך את הגבינות (ברגע האחרון) לקוביות, רצועות, משולשים וכו' ולגוון כך שכל גבינה תיראה קצת אחרת על המגש. במקרה הזה רצוי מאוד לכסות את כל המגש בניילון נצמד ממש עד ההגשה, למנוע ייבוש.

3. את הגבינות כדאי להוציא מהמקרר כחצי שעה או שעה לפני ההגשה (תלוי במזג האוויר) . כשהגבינות בטמפרטורת החדר, ניתן להרגיש את הטעמים וליהנות מהן הרבה יותר.

4. המפתח לכמויות הוא 100-150 גר' גבינה לאדם מכל הסוגים יחד. במידה ופלטת הגבינות היא העיקר ואין עוד קישים ומאפים ליד, רצוי לחשב לפי 180-200 גר' גבינה לאדם.

5. מקובל להגיש מספר אי זוגי של גבינות 1,3,5,7, מעבר ל 7 גבינות שונות, העין כבר לא קולטת אם המספר זוגי או לא. (העניין האי זוגי הוא בעיקר אסתטי) . הכלל less is more , יפה ומתאים במקרה שלנו. רצוי לא להעמיס יותר מדי סוגים . חמישה סוגים +/- זה קלאסי .

6. כדאי לגוון מבחינת מרקמים : אחת רכה, אחת חצי רכה, חצי קשה וקשה. רצוי לגוון בצבעים, למשל גבינה אחת עם עובש כחול או תבלין כל שהוא. כך הפלטה תהיה מגוונת ומעניינת. וחשוב להגיש גם גבינות עדינות בטעם וגם גבינות עזות טעם כדי שכל אורח יוכל למצוא את עצמו .

7.אפשר לגוון לפי מקורות החלב: גבינה מחלב פרה, גבינת עזים, גבינת כבשים וכו'.

8. במידה ומגישים גם גבינות עם עובשים רצוי להקצות להן סכין נפרדת כי העברת סכין מגבינת עובש לגבינה בלי עובש תדביק את השנייה בעובשים (זה חשוב רק במידה ונשארות גבינות בסוף האירוח). 

9. רצוי להתאים להגשה משקאות שמתאימים לגבינות כמו כפפה ליד: יין איכותי, בירה טובה, סיידר ( אלכוהולי או ללא אלכוהול. חם או קר), לימונדה מתוקה. רצוי להימנע מהגשת קפה יחד עם הגבינות.

10. מקובל להגיש גבינות עם פרי מתוק כמו ענבים או תאנים בקיץ ותותים בחורף. גם ריבות מפירות מתוקים, מלוות יפה את הגבינה.